Aneta Krasińska

Historia II wojny światowej w "Nauczycielce z getta"

"Nauczycielka getta" to powieść ukazująca życie mieszkańców łódzkiego getta. Niestety prawie wszyscy zostali zamordowani w obozach zagłady w Chełmnie oraz Auschwitz. Nieliczne informacje o funkcjonowaniu getta, które pozostały, zainspirowały mnie do napisania powieści, w której niezmiernie istotne jest tło historyczne i tu ogromna rola doktora Adama Sitarka, który czuwał nad tym, żebym zbytnio "nie odpłynęła" od ówczesnej rzeczywistości. 

korekta merytoryczna dr Adam Sitarek

Współpraca z dr. Sitarkiem przebiegała dwuetapowo. Najpierw wyjaśnił moje wątpliwości związane z kwestią getta i przesłał mi ciekawe materiały, z których korzystałam w czasie pracy nad książką. A po napisaniu powieści dokładnie przyjrzał się ujęciu tematu, wyłapując nieścisłości. 

Ta druga część współpracy była bardzo emocjonująca, bo często dopytywałam o jakieś szczegóły, chcąc jak najlepiej oddać klimat tamtych dni. Na szczęście dr Sitarek szybko reagował na moje wiadomości i cierpliwie wyjaśniał wątpliwości. 

Dzięki temu mam nadzieję, że udało mi się namalować obraz życia społeczności żydowskiej uwięzionej za drutami. 

Powieść powstała w drugiej połowie 2020 roku i wówczas myślałam, że wojna toczona z koronawirusem jest jedyną, jaka będzie miała miejsce w XXI wieku. Przez myśl mi nie przeszło, że przyjdzie mi na własne oczy zobaczyć wojenną rzeczywistość... 

Mam nadzieję, że wydarzenia opisane w powieści nigdy się nie powtórzą... 

"Nauczycielka z getta" - Premiera 16 marca 2022 roku


Obejrzyj:

1. "Nauczycielka z getta" - Wzruszająca historia miłości w niespokojnych czasach

2. "Nauczycielka z getta" - Historia łódzkiego getta

3. "Nauczycielka z getta" - O Laurze, głównej bohaterce powieści

4. "Nauczycielka z getta" - O Dawidzie, głównym bohaterze powieści


Przeczytaj:

Fragment powieści "Nauczycielka z getta"


Od 2 do 10000 znaków